“Jūras vārtos” divas jaunas izstādes

11.10.2019 - 15:39
20. septembrī teātra nama "Jūras vārti" mazajā izstāžu telpā tika atklāta Lāsmas Pujātes grafikas darbu izstāde "Atzīšanās", savukārt no 17. septembra lielajā izstāžu telpā skatāmas Kristīnes Kurepovas gleznas "Carnikavas kalni".
“Jūras vārtos” divas jaunas izstādes
Lāsmas Pujātes izstādē "Atzīšanās" skatāmo darbu pirmsākumi meklējami dažādos vasaras plenēros, kuros māksliniece pēdējo gadu laikā piedalījusies vairākkārt. Tieši  prombūtne no mājas, atrašanās ārpus ierastās darbnīcas vides ir galvenais mākslinieces iedvesmas un ideju avots. Darbos vienmēr klātesošs ir cilvēks un tā cilvēciskais faktors. Cilvēks kā vērotājs, sapņotājs, kā pārmaiņu gaidītājs. L. Pujātes darbi ir kā meditatīva terapija gan māksliniekam, gan izstādes skatītājam. Darbos profesionāli savienotas vairākas grafikas tehnikas: kā litogrāfija un linogriezums, tā monotipija un pastelis.

Izstādes atklāšanā autore aicina uz sarunu par mākslinieka iedvesmu, tās avotiem un būtisko nozīmi darba tapšanas procesā, kā arī par savas personīgās telpas nepieciešamību. Sarunā arī par grafikas tehniku savienojamība kā izaicinājums, kā jaunatklājums.

Kristīnes Kutepovas izstādes "Carnikavas kalni" vienojošais lielums ir dabas daudzveidība. Tā tiek uzlūkota caur mākslinieces redzējumu. Dabas spēks un varenība vienmēr spēj iedvesmot. Reizēm to var sajust kā Visuma varenības izpausmi, ja stāvi milzīgas kalnu grēdas priekšā. To var sajust arī, skatoties uz plašajiem līdzenumiem vai jūru. Tomēr ir vēl daudz neatklātu dabas noslēpumu. Viens no iedvesmotājiem bija grāmata par dabu, proti, mežziņa Pētera Vollēbēna grāmata "Koku slepenā dzīve. Ko jūt un kā cits ar citu sazinās koki - ieskats apslēptā pasaulē".  Grāmatā stāstīts par citu pasauli, to, kurai ik dienu ejam garām, taču nepievēršam uzmanību un neredzam, cik tā ir daudzveidīga un godājama. "Koki ir ļoti sabiedriski radījumi, un tie cits citam palīdz. Tomēr ar to vien nepietiek, lai veiksmīgi pastāvētu meža ekosistēmā. Katra koku suga mēģina iegūt sev vairāk vietas, gūt vislabākos iespējamos panākumus un tādējādi izstumt citas sugas. Tās cīnās par gaismu un ūdeni, un šīs cīņas rezultāts izšķir, kurš uzvarēs skriešanas sacīkstēs. Koku saknes ļoti labi māk apgūt miklu augsni. Tās palielina savu virsmu, izveidojot smalkus matveida izaugumus, lai varētu uzsūkt iespējami daudz ūdens. Normālos apstākļos ar to pietiek, taču koka devīze ir - jo vairāk, jo labāk. Tāpēc koki jau pirms vairākiem miljoniem gadu ir sabiedrojušies ar sēnēm. Sēnes ir dīvainas būtnes. Tās neiekļaujas mūsu vispārīgajā priekšstatā par to, ka dzīvā daba sastāv no dzīvniekiem un augiem. (..) Sēnes atrodas kaut kur pa vidu. (..) Ar noteiktas sugas kokam atbilstošas sēņu sugas micēlija palīdzību koks var daudzkāršot savu sakņu virsmu, tādējādi spējot uzsūkt ievērojami vairāk ūdens un barības vielu. (..) Lai izveidotu partnerību ar vienu no vairāk nekā tūkstoš sēņu sugām, kokam ir jābūt ļoti atvērtam, turklāt vārda tiešā nozīmē, jo sēņu pavedieni ieaug maigajās, smalkajās saknēs. Nav izpētīts, vai tas kokam sāp, tomēr, tā kā šī norise kokam ir vēlama, pieļauju, ka tā kokā izraisa drīzāk pozitīvas izjūtas. Lai nu būtu kā būdams, no šī brīža abi partneri strādā kopā. Sēne ne tikai izspiežas cauri saknēm un tās aptver, bet arī izpleš savu pinumu pa apkārtējo meža augsni. Tā aizsniedzas tālāk nekā koka saknes un aizaug arī līdz citiem kokiem. Tur sēne savienojas ar citiem partneriem- sēnēm un koku saknēm. Rodas tīkls, pa kuru notiek aktīva barības vielu (skatīt nodaļu "Sociālā palīdzība) un pat informācijas apmaiņa - piemēram, par tuvojošos kukaiņu uzbrukumu. Tādējādi sēnes ir kas līdzīgs meža internetam" P. Vollēbens Koku slepenā dzīve// Ko jūt un kā cits ar citu sazinās koki- ieskats apslēptā pasaulē/ No vācu val.tulk. A.Jakoviča.- Zvaigzne ABC.- 2018.- 50.-52.lpp.]

Tikšanās ar izstādes "Carnikavas kalni" autori Kristīni Kutepovu 18.oktobrī plkst. 18.00.

Ieeja bez maksas.

Lāsmas Pujātes izstāde "Atzīšanās" apskatāma līdz 3.novembrim.

Kristīnes Kutepovas izstāde "Carnikavas kalni" apskatāma līdz 18.oktobrim.