Ventspils koncertzālē “Latvija” uzstāsies “Hania Rani”

05.03.2020 - 15:14
14. martā Ventspilī viesosies poļu pianiste un mūzikas autore "Hania Rani", lai sniegtu koncertu uz Dāvida Kļaviņa speciāli koncertzālei "Latvija" radītajām klavierēm "470i".
Ventspils koncertzālē “Latvija” uzstāsies “Hania Rani”
"Hania Rani" jeb Hanna Marija Raniševska (Hanna Maria Raniszewska) ir pianiste, komponiste un mūziķe, kura par mājām joprojām sauc Varšavu, taču lielāko daļu sava laika pavada Berlīnē. Lai arī mākslinieces debijas albums "Esja" dienasgaismu ieraudzīja vien šī gada pavasarī, "Hania Rani" jau ir kļuvusi par vienu no pazīstamākajām savas paaudzes mūziķēm-autorēm. Viņa pārstāv to pēdējās desmitgades pianistu un komponistu saimi, kurā mirdz Nils Frāms (Nils Frahm), Makss Rihters (Max Richter), "Hauschka" un citi laikmetīgās autormūzikas mākslinieki.

Kā komponiste "Hania Rani" radījusi darbus stīgu ansambļiem, klavierēm, balsij un elektronikai, sadarbojusies ar mūziķiem Kristianu Lefleru (Christian Löffler), čellisti Dobravu Čoheru (Dobrawa Czocher), "Hior Chronik", kā arī pagājušogad laidusi klajā ierakstu kopā ar poļu apvienību "tęskno". Salīdzinoši nesenā pagātnē mūziķe uzstājusies prestižajās "Funkhaus" (Berlīne) un "The Roundhouse" (Londona) koncertzālēs, Valsts filharmonijā Varšavā, kā arī festivālos "Open'er", "Off" un "Eurosonic".

"Hania Rani" ir viena no mūziķēm, kura labi pazīstama ar Dāvida Kļaviņa radītajiem instrumentiem. Īsi pirms Ventspils instrumenta "mazākais brālis" - "450i", nokļuva Nila Frāma studijā Berlīnē, māksliniece par tā skanējumu varēja pārliecināties meistara darbnīcā Ungārijā.

Albums "Esja" ir ierakstīts "Hania Rani" dzīvoklī Varšavā un viņas drauga Bergura Tourisona (Bergur þórisson) studijā Reikjavīkā. Kā stāsta pati autore, ieraksts ir pirmais, īstais un personīgais pieteikums kā mūziķei-solo māksliniecei. "Vairs nekādu "sadarbību" vai "projektu". Beidzot tā esmu es. Tikai es, tāda, kāda esmu," teic "Hania Rani". Ieraksts ir kā skaistu un melodisku vinješu apkopojums. Jutekliskas un jūtīgas, ritmiskas, atmosfēriskas un brīvas, reizē harmoniskas, maldinošas un hipnotizējošas - kā kopums tās rada neierobežotas telpas un laika sajūtu.

Uzaugusi ārsta un arhitektes ģimenē Gdaņskā, "Hania Rani" jau kopš bērnības bijusi mūzikas un kino ieskauta. Sākotnēji pievērsusies klasiskās mūzikas studijām, mūziķe drīz vien iepazīst arī džezu un elektronisko mūziku, kas turpmāk kalpo par pamudinājumu miksēt "Šopēnu un Šostakoviču ar Deivu Brubeku un "Moderat"". Tāpat "Hania Rani" cieņpilni atzīst, ka iespaidu uz pašas daiļradi atstājuši jau pieminētie Rihters un Frāms, kā arī Mailzs Deiviss (Miles Davis), "Murcof", "Portico Quartet", "Radiohead" un arī "The Beatles".

"Tas, kas viņus vieno, mani iedvesmo visvairāk. Viņu īpašā skaņas un mūzikas izjūta. Manuprāt, tā viņi apliecina savas plašās sirdis un lielos prātus," atzīst "Hania Rani".

Biļetes uz "Hania Rani" koncertu 14. martā Ventspilī, koncertzālē "Latvija" iepriekšpārdošanā pieejamas "Biļešu Paradīze" tirdzniecības tīklā.


Ieraksts "Esja" internetā: https://haniarani.bandcamp.com/