Pasaules cepures Ventspils Livonijas ordeņa pilī

09.03.2020 - 13:20
No 7. marta Livonijas ordeņa pilī, Jāņa ielā 17, atklāta Etnomuzeja „Cepures pasaule" izstāde, kurā būs apskatāmas krāšņas un savdabīgas galvassegas no visām pasaules malām.
Pasaules cepures Ventspils Livonijas ordeņa pilī
Etnomuzejs "Cepures pasaule" tika atvērts 2014. gadā Rīgā un tas ir vienīgais šāda veida muzejs pasaulē, kur vienuviet var aplūkot plašu etnisko galvassegu kolekciju no visas pasaules. Muzeja kolekcija ietver etnogrāfiskās galvassegas, un galvasrotas, kas raksturīgas Eiropas, Āzijas, Āfrikas un Amerikas tautām. Vairums eksponātu ir roku darbs, daži priekšmeti kolekcijā nonākuši tieši no vietējiem iedzīvotājiem, savukārt citiem ir juvelierizstrādājuma vai antikvāra vērtība. Katrai galvassegai ir savs stāsts.

Ventspils muzejā izstādē „Cepuru pasaule" skatāmas galvassegas no tuvām un tālām vietām sākot jau ar mūsu pašu etnogrāfisko sievas cepuri no Vidzemes, kurai ir īpatnēja forma un ārpuse meistarīgi izšūta ar dažādu krāsu zīda diegiem. Šādas cepures nēsāja turīgas precētas sievas. Turpat „Gorra de Montehermoso" - tradicionāla sieviešu galvassega Spānijas rietumu reģiona Estremaduras Moteermoso rajonā. Galvassegas mēdza būt atšķirīgas gan pēc krāsām, gan dekorējumiem: meitenēm, precētām sievietēm un atraitnēm. Pati krāsainākā ir neprecētu meiteņu cepure - tā rotāta ar spilgtiem vilnas diegiem un priekšpusē iestrādātu spogulīti.

Izstādē pārstāvētas arī mazāk dzirdētu tautu kā puštuni, kaškaji, kečua un bassari galvassegas. Daudzām no tām ir savi specifiskie nosaukumi - karuna, pinnmjuts, kufija, kabor-fulli, tibiteika u.c.

Izstāde „Cepuru pasaule" būs skatāma no 7.marta līdz 10.maijam.