Ventspilī uzsāk militārā mantojuma objekta atjaunošanas darbus

22.05.2020 - 09:51
Ventspilī sadarbībā ar projekta „Latvian - Estonian Common Military Heritage Tourism Product” EST-LAT 156 ietvaros uzsākta bijušā PSRS armijas jūras krasta artilērijas 46. baterijas komandpunkta ar ugunskoriģēšanas torņa atjaunošana un teritorijas labiekārtošana.
Ventspilī uzsāk militārā mantojuma objekta atjaunošanas darbus
Projekta realizēšanas ievaros uzsākta būvniecības 1. kārta, kurā tiks atjaunots ugunskoriģēšanas tornis, padarot to pieejamu apmeklētājiem kā skatu torni. Tornis pēc atjaunošanas apmeklētāju apskatei būs pieejams, paredzot iespēju pa iekšējām kāpnēm doties augšā uz āra skatu platformu, no kuras paveras skats uz jūru.

Ventspils 46. krasta aizsardzības baterija, kā militārās vēstures objekts ir viena no retajām krasta aizsardzības būvēm Baltijā, kas saglabājusi Otrā pasaules kara fortifikācijas principus. Tā būvēta vēl Latvijas Republikas neatkarības gados, kalpojot kā netieša liecība Molotova - Rībentropa paktam un atspoguļojot mazas valsts nespēju stāties pretī lielvarām Otrā pasaules kara priekšvakarā. Projekta galvenais tūrisma piesaistes objekts - ugunskoriģēšanas tornis ar blakus esošajām četru lielgabalu pozīcijām ir Latvijā vienīgā, tik labā stāvoklī saglabājusies krasta aizsardzības baterija - bez vēsturiskā uzslāņojuma un pilnā būvju komplektā, kas rada ļoti labi uztveramu izpratni par vēstures notikumiem. 

Aizsardzības baterija atrodas tieši līdzās pērn izstrādātajam Eiropas Reģionālās attīstības fonda atbalstītā projekta „Ziemeļkurzemes kultūrvēsturiskā un dabas mantojuma saglabāšana, eksponēšana un tūrisma piedāvājuma attīstība", "Gājēju un veloceliņu izbūve Dienvidrietumu rajonā, Ventspilī, Eiropas nozīmes aizsargājamas dabas teritorijas - pelēkās kāpas - sasniedzamībai" daļai, kur tika izveidota jauna - Saulrieta iela, plašs auto stāvlaukums un koka laipa pāri aizsargājamai dabas zonai. Jaunā, blakus izbūvētā infrastruktūra attīstāmajam militārajam apskates objektam atvieglos piekļuvi un veicinās tūrisma piesaisti, padarot to par viegli apskatāmu un vēsturiski interesantu tūrisma objektu. 

 Īstenojot projektu, galvenais projekta objekts - ugunskoriģēšanas tornis veiks nozīmīgāko tūrisma piesaistes funkciju. Ap objektu no blakus izbūvētās, jaunās Ventspils DR infrastruktūras automašīnu stāvlaukuma uz objektu vedīs apgaismots pieejas celiņš. Pie torņa plānots uzstādīt informācijas stendu, kas apmeklētajiem saprotamā veidā atklās vēstures notikumus, kas saistīti ar krasta aizsardzības pasākumiem, lai iegūtu reālu priekšstatu par objekta nozīmību un tā laika funkciju, papildus stendā izveidotais QR kods palīdzēs viedierīcēs noskatīties izveidoto animācijas filmu, kurā attēlota aizsardzības baterija krasta uzbrukuma laikā. Animācija vēstīs par 1941.gada 24. jūnija dienu, kad Ventspils ostai uzbruka vācu torpēdkuteri un ugunskoriģēšanas torņa apkalpei pamanot ienaidnieku, tika ziņots no Б -13 lielagabala pozīcijas atklāt uguni.  Tornis apmeklētāju apskatei būs pieejams visu laiku, paredzot iespēju tajā ieiet un pa iekšējām kāpnēm doties augšā līdz pat viziera telpai, kur atrodas izeja uz āra skatu platformu, no kuras paveras skats uz Baltijas jūras piekrasti un Ventas upes ieteka jūrā (jūras vārti).