Piejūras brīvdabas muzejs Ventspilī

Piejūras brīvdabas muzejs iepazīstina ar Kurzemes piekrastes iedzīvotāju ikdienu. Apmeklētāji var iepazīties ar zvejniecības attīstību, aplūkot dažādas laivu un plašu enkuru kolekciju, zvejnieku ēkas un citus objektus.
Piejūras brīvdabas muzejs Ventspilī

1954. gadā dibinātā muzeja teritorijā izvietotas etnogrāfiska rakstura ekspozīcijas, kas liecina par tradīcijām, kuru saknes ir gadsimtiem senas. Muzeja krājumā ir vairāk nekā 20 000 priekšmetu, un tas atspoguļo latviešu un lībiešu zemnieku un zvejnieku dzīvi. Iekštelpu un brīvdabas ekspozīcijā (kopējā platība 4,8 ha) apskatei izvietoti aptuveni 600 eksponātu. Lielākais no tiem ir dzirnavas, mazākais - adata pludiņu piešūšanai pie tīkla.


Piejūras brīvdabas muzejā godā tiek celtas un glabātas arī pagājušo laiku latviskās dzīves gudrības. Šeit atbilstoši tautas tradīcijām svin gadskārtu svētkus un piekopj saimniekošanas metodes - sviesta kulšanu, maizes cepšanu, sveču liešanu, kā arī darbošanos rijā.  Šobrīd tas ir vienīgais tieši zvejniecībai veltītais brīvdabas muzejs Latvijā ar zvejnieku sētām, klētīm un vējdzirnavām no Užavas pagasta, dūmnamiem, kūpinātavām, tīklu būdām un citiem novada celtniecībā un sadzīvē raksturīgiem eksponātiem.Piejūras brīvdabas muzejā ir apskatāma plaša jūras zvejas laivu un Baltijas valstīs lielākā enkuru kolekcija ar vairāk kā 100 eksponātiem no 17.gs. līdz pat mūsdienām. No lielākajiem enkuriem Jūrmalas parkā ir izveidota Enkuru taka.Vieni no ievērojamākiem Piejūras brīvdabas muzeja eksponātiem ir divas Ml tvaika lokomotīves Ml-611 (LDz muzeja īpašums) un Ml-631, 600 mm šaursliežu dzelzceļa Mazbānīši - tvaika dzinēja lokomotīves ar vagoniņiem, kas vēl 20. gs. 60. gados regulāri kursējuši starp piejūras zvejniekciemiem. Lokomotīves būvētas 1916. gadā Vācijā, tās svars ir 9 t un tā spēj sasniegt 20 km/h ātrumu. Mazbānītis vizina tūristus gan pa 1,4 km garu loku Jūrmalas parkā gan pa izbūvēto jauno Kalna līniju sākot ar 1. maiju līdz 31. oktobrim.Iepriekš piesakoties, iespējams mācīties liet sveces, gludināt veļu ar senlaicīgu gludekli, izmēģināt roku sviesta kulšanā un iepazīties ar senajiem mērinstrumentiem. Regulāri notiek plaši un atraktīvi pasākumi, piemēram, Mazbānīša svētki, Amatu dienas Pilsētas svētkos, Pagastu svētki, kā arī latviešu gadskārtu svinības un slāvu meteņi "Masļeņica".Piejūras brīvdabas muzejā atrodas Smiltnieku māja. Ēka ir 19. gs. beigām raksturīga piepilsētas dzīvojamā ēka un ar savu saglabātības pakāpi tā ir unikāla gan Ventspils, gan arī visas Latvijas pilsētvides apbūvē. Smiltnieku māju Pārventā, 1874.gadā, uz zemes, kas iedalīta par piedalīšanos turku karā, cēlis māju īpašnieces Valentīnas Žūkas vectēvs.Piejūras brīvdabas muzeja jaunieguvums ir Lielirbes baptistu lūgšanu nams, kurā izvietota ekspozīcija par baptistu kustības vēsturi Ventspils novadā un Latvijā. Telpas tiek izmantotas gan dažādu konfesiju reliģiskām ceremonijām (kāzām, kristībām u.c.), ekumēniskiem dievkalpojumiem, kā arī tematiskiem pasākumiem, mākslas un krājuma izstādēm, garīgiem koncertiem. 

 

Atrašanās vieta
Adress: Riņķa iela 2, Ventspils, LV 3601
Darba laiks

Muzeja darba laiks no 1. maija līdz 31. oktobrim: 10:00 - 18:00 (otrdien, trešdien, ceturtdien, piektdien, sestdien, svētdien).

Pirmdienās - slēgts!

No 1.novembra - 30. aprīlim
muzeja apmeklējums pēc pieprasījuma, iepriekš piesakoties.


 

Apmaksas veidi
Cena:

Pieaugušajiem - EUR 1,40 vai EUR 1,00 + 40 venti
Skolēniem, studentiem, pensionāriem - EUR 0,60 vai EUR 0,30 + 30 venti
Ģimenes biļete (2 pieaugušie + 1 - 5 bērni) - EUR 2,80 vai EUR 1,90 + 90 venti
Gida pakalpojumi, muzejpedagoģiskās programmas -  EUR 11 

Dienas biļete uz visiem muzejiem: 
Skolēniem, studentiem, pensionāriem - EUR 1,80
Pieaugušajiem - EUR 3,60
Ģimenes biļete (2 pieaugušie + 1 - 5 bērni) - EUR 7,20 

Pakalpojumu iespējas
  • Gida pakalpojumi
  • Autostāvvieta
  • Informācijas stendi
  • Praktiskās darbnīcas
  • Pieejams cilvēkiem ar kustību traucējumiem
  • Aktivitātes bērniem
  • Tematiskie pasākumi
  • Kafejnīca
Kontakti
Sociālie tīkli
Valodas, kurās apkalpo
DE    RU    EN    LV