Užavas bāka

Užavas bāka ir iekļauta Valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā un atrodas ~ 20 kilometrus uz dienvidiem no Ventspils.
Užavas bāka

Užavas bāka ir iekļauta Valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā un atrodas ~ 20 kilometrus uz dienvidiem no Ventspils. Užavas bāka atrodas uz vienas no trim augstām mežainām kāpām - t. s. Teniroka kāpas, kuras augstums sasniedz 28 metrus. No tālienes šī kāpa atgādināja cepamo krāsni, tāpēc 19. gadsimtā Užavas bākas vāciskais nosaukums bija Bakofen. 

Pirmās Užavas bākas torņa celtniecības darbus pabeidza 1879. gadā, uzceļot arī piestātni celtniecības materiālu piegādei. Užavas bāka bija ķieģeļu tornis, kas savienots ar vienstāva dzīvojamo māju bākas apkalpojošajam personālam. 

Bākas torņa augšpusē novietoja metāla gaismas telpu ar laternu, un 1879. gada 10. septembrī Užavas bāka caur optisko iekārtu sāka sūtīt gaismas signālus. 1910. gadā bākai izveidoja rievsienu ar 7-8 centimetru bieziem dēļiem un akmeņu bērumu priekšpusē, jo lēzenā liedaga dēļ jūras viļņi noārdīja kāpas pakāji. Pirmā pasaules kara laikā Užavas bāka stipri cieta - tika nopostīta bākas torņa augšējā cilindriskā daļa, kā arī artilērijas apšaudes rezultātā tika sagrautas palīgēkas. Neskarta saglabājās vien torņa astoņstūra pamatne, uz kuras 1925. gada 21. februārī pabeidza jaunā Užavas bākas torņa celtniecību. Pēc ārējā veidola jaunais tornis bija identisks iepriekšējam bākas tornim.Visas bākas pastāvēšanas laikā ir turpinājušies blakusesošās krasta nogāzes nostiprināšanas darbi. 20. gs. 20.-30. gados krasta nostiprināšanai izmantoja ar oļiem pildītus kadiķu klūgu grozus un laukakmeņus. 20. gadsimta 70. gados tos nomainīja betona bluķi.Bākai ir četri stāvi, tā ir apmesta, balsināta un savienota ar dzīvojamo korpusu. 20. gadsimta 50. gados bākas torņa augstums sasniedza 19, 4 metrus. Torņa iekšpusē - ap centrālo kolonnu - augšup ved metāliskas vītņu kāpnes. Bākas augšpusē atrodas balkons ar metāla margām un no metāla konstrukcijām veidota gaismas telpa (tās diametrs - 3 metri - ir vienāds ar bākas diametru).

Celta 1879.gadā,būvēta 28 m virs jūras līmeņaTorņa augstums - 19 mAugstums virs jūras līmeņa - 44 m Bākuguns redzama - 15 jūras jūdzes Ieejas maksa: 

  Bākas apmeklējums  EUR 1,00
Bākas apmeklējums skolēnam, studentam, pensionāram, personai ar invaliditāti (uzrādot apliecību) EUR 0,50
Bākas apmeklējums bērnam līdz skolas vecumam  Bez maksas 
Telts vieta bākas teritorijā EUR 5,00 diennaktī
Nakšņošana teltī vienai personai EUR 1,00
Auto novietošana bākas teritorijā (līdz 2h bez maksas)  EUR 3,00 diennaktī

Atrašanās vieta
Užava, Ventspils novads
Darba laiks
No 1.aprīļa līdz 31.oktobrim

Pirmdiena - slēgts. brīvs 

Otrdiena - slēgts

Trešdiena - Svētdiena 10:00 - 16:00

No 1.novembra līdz 31.martam

Pirmdiena - slēgts. brīvs 
Otrdiena - slēgts  Trešdiena - Svētdiena 10:00 - 14:00 
Kontakti
Valodas, kurās apkalpo
RU    EN    LV