Abragciems

Abragciems atrodas Engures pagastā, Tukuma novadā.
Abragciems
Abragciema nosaukums - Abu ragu ciems - norāda uz ciema atrašanās vietu starp diviem zemes ragiem, no kuriem viens gadu gaitā noskalots. Vietas senākais nosaukums esot bijis "Abu ragu mājas," bet, ciemam augot arvien lielākam, radies nosaukums "Abu ragu ciems". Zināms, ka tur vismaz 19. gadsimtā dzīvojusi Ābragu dzimta, kuras senākie pārstāvji bijuši ienācēji no Igaunijas un sevi saukuši par ābragiešiem, tādēļ arī ciema nosaukums agrāk rakstīts ar burtu "ā" - Ābragciems.

         Abragciems senāk skaitījies braucēju ciems, jo zvejnieki paši izvadājuši savus lomus pārdošanai muižās, krogos, miestos un pilsētās. Ciemā bijuši arī samērā turīgi zvejnieki. "Latviešu Avīzes" vēsta, ka1824. gadā jūrā gājis bojā kāds Mārtiņš Ābrags. Traģiskā notikuma brīdī viņam mugurā bijušas labas drēbes un kabatā 50 sudraba rubļi. "Baltijas Vēstnesis" 1894. gadā raksta, ka Abragciemā kāds vīrs, uzcirzdams plēsumu, atradis podu ar naudu.

Abragciema "Jēčos" dzīvojis tālbraucējs kapteinis un kuģīpašnieks Andrejs Tomels (dz.1851) - pirmais latviešu kapteinis, kurš veica Transatlantijas reisu no Lielbritānijas uz Brazīliju.
Abragciemā dzīvojusi arī viena no retajām sievietēm - tīklu iestādītājām. Parasti sievietes nodarbojās ar tīklu aušanu un lāpīšanu, un zvejnieku atraitņu ģimenēs nereti tas bija vienīgais peļņas avots.         

1921. gadā ciemā bija tikai 5 zvejnieki. Pēc Agrārās reformas - 1938. gadā - ciemā bijušas 17 mājas, dzīvojuši 15 zvejnieki. Tikai divu māju iedzīvotāji nebija zvejnieki un nodarbojās ar kādu citu amatu.
Par pirmo zvejnieku kolhoza "Padomju zvejnieks" priekšsēdētāju 1948. gadā tika ievēlēts ciema iedzīvotājs, pieredzējis zvejnieks Aleksandrs Venterzutis. Kolhoza centrs atradās Engurē. Abragciemā izveidoja 3. zvejnieku brigādi. Kolhozs pastāvēja līdz 1992. gadam.

2006. gadā Abragciemā ir 19 iedzīvotāji, 2017. gadā - 16, 2021. gadā - 14. Ciemam piešķirts mazciema statuss (mazciems ir vēsturiski izveidota apdzīvota vieta, kurai novada teritorijas plānojumā nav noteiktas robežas un tās nosaukums ir iekļauts Latvijas Ģeotelpiskās informācijas aģentūras Vietvārdu datubāzē). Viena no četrām Abragciemā reģistrētajām viensētām joprojām nes "Ābragu" nosaukumu.                  

Mūsdienās Abragciems plašāk pazīstams kā atpūtas vieta. Padomju laikā pašā jūras krastā atradās tūrisma kompleksa "Vaivari" filiāles kempinga mājiņas. Kempings ieguvis nosaukumu "Abragciems", un to no 2001. gada apsaimnieko akciju sabiedrība "Latvijas Finieris" .
Kempinga " Abragciems"  pludmalei jau daudzas reizes piešķirts "Zilais karogs", kurš apliecina vides kvalitātes atbilstību visaugstākajiem kritērijiem. Vairākus gadus Abragciema pludmale tikusi novērtēta kā vistīrākā pludmale Latvijā.
Pakalpojumu iespējas
 • Makšķerēšana
 • Peldvieta
 • Ugunskura vieta
 • Laivu noma
 • Piknika vieta
 • Autostāvvieta
 • Informācijas stendi
 • Kemperu / treileru vietas
 • Velo noma
 • Kafejnīca
 • Banketu / svinību iespējas
Valodas, kurās apkalpo
RU    EN    LV