Memoriālā piemiņas vieta un O. Kalpaka muzejs "Airītes"

Pirmā Latvijas Armijas virspavēlnieka pulkveža O.Kalpaka un vēl trīs virsnieku bojāejas vietā ierīkota piemiņas vieta un muzejs, kur aplūkojama ekspozīcija par O. Kalpaka dzīvi un 1919. gada marta notikumiem.
Memoriālā piemiņas vieta un O. Kalpaka muzejs "Airītes"
Jau no 1920. gada par brīvprātīgi saziedotajiem līdzekļiem sabiedriskās organizācijas „Airītēs" sāka veidot piemiņas vietu pulkvedim Oskaram Kalpakam un 1922.gada 3.septembrī atklāja viņam veltītu pieminekli. Pēc savienības „Pulkveža Kalpaka bataljons" ierosinājuma 1935. gada vasarā iepretim piemiņas vietai sāka celt ēku pulkveža Oskara Kalpaka muzejam. Muzeju atklāja 1936. gada 6. septembrī. Ēkā izveidoja ekspozīciju par Kalpaka bataljona cīņu gaitām.

Sākoties PSRS okupācijas režīmam, muzejs turpināja darboties līdz 1944. gadam. 1950. gadā piemiņas ansambli iznīcināja. Muzeja ēkā iekārtoja pasta nodaļu un dzīvokļus. Sākoties Atmodai, 1988.- 1989. gadā piemiņas vietu atjaunoja. 1990. gada 11. novembrī pulkveža Oskara Kalpaka muzejs atsāka savu darbību. No 1991. gada 7.novembra līdz 2006. gada 29. decembrim memoriālā piemiņas vieta bija J. Rozentāla Saldus vēstures un mākslas muzeja filiāle, no 2007. gada 2. janvāra- Latvijas Kara muzeja nodaļa. 2007. gada 24. novembrī muzeja ēkas otrajā stāvā remontdarbu laikā izcēlās ugunsgrēks un ēkas otrais stāvs pilnībā nodega. Pēc muzeja ēkas atjaunošanas 2013. gada 6. martā atklāja no jauna izveidoto ekspozīciju, kura atspoguļo pulkveža Oskara Kalpaka personību un apskata viņa darbību I pasaules kara laikā un Latvijas Atbrīvošanas cīņās. 

Viesiem ir pieejams audiogids trīs valodās – latviešu, vācu un angļu valodā. Skolēnu un ceļotāju grupām ekskursija jāpiesaka iepriekš, zvanot uz tālruni 22017465. Skolēniem tiek piedāvāta vēsturiska aktivitāte 6.-9. klašu skolēniem „Ceļojums uz 1919. gadu”, piedāvājot iespēju iejusties latviešu karavīru tēlos Kalpaka bataljonā. Dalībniekiem tiek izsniegta arī pārtikas soma jeb maizes maisiņš un viņi saņem īpašus un aizraujošus uzdevumus.

Iepriekš vienojoties, grupām tiek piedāvāta arī iespēja cept bada pankūkas un sklandraušus.

Pie muzeja izveidots neliels pars, ar atpūtas vietu, koka skulptūrām, lielformāta gleznām un šķēršļu trasīti.
Atrašanās vieta
"Airītes", Zirņu pagasts, Saldus novads
Darba laiks
Muzejs atvērts katru dienu 10:00 - 17:00


Apmaksas veidi
Muzeja apmeklējums ir bezmaksas.
Pakalpojumu iespējas
  • Tematiskie pasākumi
  • Aktivitātes bērniem
  • Praktiskās darbnīcas
  • Konferenču / semināru iespējas
  • Informācijas punkts
  • Piknika vieta
  • Informācijas stendi
  • Autostāvvieta
  • Gida pakalpojumi
Kontakti
Valodas, kurās apkalpo
RU    EN    LV