Talsi - deviņu pakalnu pilsēta

Talsi – deviņu pakalnu pilsēta, kuras klusās, bruģētās ieliņas, vecie koka nami un sendienās iekoptie parki lieliski sadzīvo ar nākotni, kas jaušama bērnu čalās, auto dunā, namu fasādēs.
Talsi - deviņu pakalnu pilsēta
Pakalnos pavasaros zied ābeles, vasaras vidū plūst mūzikas skaņas, rudeņos tos pārklāj raibas lapu seģenes, un ziemā sniega pārslas spēlē paslēpes.... Varbūt tādēļ Talsi ir mākslinieku un mūziķu loloti - neskaitāmos mākslas darbos iemūžināti un dziesmās apdziedāti.

Vārds Talsi pirmo reizi minēts 1231. gadā Romas pāvesta sūtņa Alnas Balduīna līgumā ar kuršu cilšu vecākajiem. Pilsētas tiesības Talsiem piešķirtas 1917. gadā. Pilsētas vēsturiskais centrs atrodas starp Talsu un Vilkmuižas ezeriem un ir pilsētbūvniecības piemineklis (16.-19. gs.). Reljefa dažādības un ainaviskā krāšņuma ziņā Talsiem nav līdzīgas pilsētas. Krāšņā daba - pauguri, ezers - papildina ar sīkām ēkām piepildīto ainavu. Pagalmu dziļumā divstāvu saimniecības ēkas. Koka ēku vidū ir arī divstāvu un trīsstāvu mūra celtnes, kurām gandrīz visām ir divslīpju jumti ar nošļauptiem galiem. Šādi jumti Talsiem ir tik ļoti raksturīgi kā nevienai citai Kurzemes pilsētai. Krāšņā daba - pauguri, ezers - papildina ar sīkām ēkām piepildīto ainavu.

Deviņi pakalni - Talsu pilskalns, Ķēniņkalns, Leču kalns, Tiguļu kalns, Sauleskalns, Baznīckalns, Krievragkalns, Vilkmuižas kalns, Dzirnavkalns - rada tikai Talsiem raksturīgo īpatnējo apbūvi un skatu ainas. Visgaidītākie ir Talsu rallijs maijā, Ārpasaules mūzikas koncerts Tiguļkalnā jūnijā, Vasaras vidus svinēšana jūlija pirmajā nedēļā, Dižmāras tirgus augusta beigās, Mākslas dienas aprīlī, Dzejas dienas septembrī, Valsts svētku 18.novembra salūts, Lācplēša dienas lāpu gājiens, Dziesmu un deju svētki atjaunotajā Sauleskalna estrādē. Talsinieku lepnums un pilsētas viesu prieks ir Talsu tautas nama Radošā sēta un Talsu ezera promenāde.

Vēsturiski Talsi ir tirgotāju pilsēta, un lielāki un mazāki veikaliņi vēl šodien rotā Talsu ielas. Tomēr mazpilsētas vidē veiksmīgi iekļāvušies arī vairāki ražotāji. Talsos ir luterāņu, katoļu, baptistu un septītās dienas adventistu baznīcas un aktīvu notiek draudžu savstarpējā sadarbības kristīgo pasākumu rīkošanā.


Atrašanās vieta
Talsi, Talsu novads, LV-3201
Pakalpojumu iespējas
  • Pieejams smēķētājiem
  • Semināri, konferences
  • Izstādes
  • Praktiskās darbnīcas
  • Informācijas punkts
  • Suvenīri
  • Gida pakalpojumi
  • Kafejnīca
Kontakti
Sociālie tīkli
Valodas, kurās apkalpo
DE    RU    EN    LV