Liepājas Karosta

Liepājas ziemeļos plešas Karosta - savulaik viens no lielākajiem militārajiem kompleksiem Latvijā. Tagad šī savdabīgā pilsētiņa ir tūristu iecienīts apskates objekts ar pavisam neparastām izklaidēm.
Liepājas Karosta

Liepājas Karostas vēsture aizsākās cariskās Krievijas laikā, kad pēc imperatora Aleksandra III pavēles Liepājā no 1890. līdz 1906. gadam uzbūvēja jūras kara flotes bāzi ar ievērojamu aizsardzības sistēmu visapkārt visai Liepājai - īstu cietoksni ar fortu sistēmu, nocietinājumu vaļņiem, aizsargkanāliem, lielgabalu baterijām, pazemes ejām. Tolaik Liepājas cietoksnis bija jaunākais un vismodernākais cietoksnis cara laiku Krievijā, 1905. gadā no Liepājas uz Kluso okeānu dodas iespaidīga Krievijas impērijas flote, lai piedalītos Krievu - Japāņu karā. Diemžēl krievu flote cieš ievērojamus zaudējumus un Krievijas imperators 1908. gadā nolemj mazināt Liepājas kara bāzes nozīmi - tiek pavēlēts cietoksni iznīcināt. Cietoksni centās uzspridzināt, taču tas bija uzbūvēts tik varens, ka no spridzināšanas nekas īsti nav sanācis. Tāpēc vēl tagad no Liepājas aizsardzības būvēm palikušas interesantas fortu drupas. Īpaši aizraujošs apskates objekts ir Ziemeļu forti, kā arī forti pašā jūras krastā. Liepājas cietokšņu forti ir visas pasaules fotogrāfu iecienīti - attēli ar iespaidīgajiem cietokšņiem un jūrā rietošu sauli fonā vien ir ko vērtas.

Liepājas Karosta kā slepens militārs objekts pastāvēja arī PSRS laikos. Pēc padomju okupācijas Karostā ilgus gadus atradās PSRS karabāze ar kuģiem un zemūdenēm. Aukstā kara gados šis bija PSRS Baltijas kara flotes galvenais atbalsta punkts.

Arī mūsdienās Karostā saglabājušās daudzas padomju laikā izceltās daudzdzīvokļu blokmājas, pastaiga pa šo mikrorajonu rada savdabīgu, mazliet depresīvu noskaņu. Pārsteidzoša šajā vidē ir vēl cara laikos celtā, iespaidīgā Sv. Nikolaja pareizticīgo Jūras katedrāle, kas uzbūvēta kara jūrnieku un viņu ģimeņu garīgajām vajadzībām un kuru 1903. gadā iesvētīja pats Krievijas imperators ar ģimeni. Karostā ir arī citas interesantas ēkas, piemēram, manēža. No tās tagad palikušas vien sienas, bet kādreiz šī ēka kalpoja zirgu izjādēm un jūrnieku vingrošanas nodarbībām.

Tūristiem aizraujošākais ir Karostas cietums, kas piedāvā patiesi neparastus un neaizmirstamus piedzīvojumus. Cietuma jeb virssardzes ēka ir uzcelta ap 1900. gadu, un līdz pat 1997. gadam tā kalpoja kā militārpersonu disciplinārsodu izciešanas vieta. Mainoties varām, te bijuši visdažādākie ieslodzītie - cara laikā revolucionāri, nepaklausīgi matroži un apakšvirsnieki, Staļina laikā "tautas ienaidnieki", Otrajā pasaules karā vācu armijas dezertieri, bet 90. gados - nogrēkojušies Latvijas armijas kareivji.

Totalitāro režīmu laikā cietumā nošauti 150 cilvēki un cietuma muzeja darbinieki ne velti stāsta, ka novērojuši dīvainas parādības. Leģenda vēsta par kādu spoku - Balto dāmu. 1944. gadā vācu armijas patruļa Liepājā aizdomās par dezertēšanu notvēra un latviešu jaunekli, kuru ieslodzīja 18. kamerā — divas nedēļas pirms plānotajām kāzām. Līgava, atdodot savu godu cietuma sargiem, izdevās iekļūt šajā kamerā, bet mīļoto vairs nesastapa — viņš bija jau nošauts. Bēdu satriekta viņa turpat padarīja sev galu.

Kopš tā laika meitene baltā tērpa ar garu rudu bizi nespēj rast mieru, virina durvis, šķindina glāzes, izskrūvē spuldzītes. Trīs skolnieces reiz ekskursijas laikā sadomājušas smieties par Balto dāmu, un visas vienlaikus uzreiz paģībušas…

2009. gadā spokus Karostas cietumā pat tvarstīja moderni bruņota profesionāļu komanda — "Ghost Hunters International". Sešpadsmit spoku mednieki nedēļu pavadīja cietumā, meklējot Balto dāmu un savu veikumu parādīja ASV televīzijas kanālā "Sci Fi". Un viņiem izdevās paranormālās parādības gan atklāt ar aparatūras palīdzību, gan sajust personiski. Viena no spoku apsēstākajām vietām pasaulē - tāds bija secinājums.

Liepājas Karostas cietums nav parasts muzejs, te jums var gan gāzmasku uzvilkt, gan pioniera kaklautu apsiet, gan nogādāt uz pratināšanu pie čekistiem. Tūristiem ir iespēja izbaudīt visdažādākos šovus - piemēram, pavadīt "Ekstrēmo nakti", iejūtoties cietumnieku ādā. Vai arī VIP programma - satraucoši piedzīvojumi Ziemeļu fortos ar iespējamu arestu un apstākļu noskaidrošanu cietumā, vēlāk virsnieku pusdienas cietuma bufetē. Ekstrēmu izjūtu cienītāji var pieteikties uz "Diennakts armijā" (vecāki par 15 gadiem). Gidi pieejami latviešu, angļu, vācu un krievu valodās.

Līdztekus Karostai Liepājā ir arī citas apskates vērtas vietas. Lielisku maltīti var ieturēt slavenajā Luija Fonteina restorānā pie Tirdzniecības kanāla. Uz pilsētu no augšas var palūkoties, ja uzkāpj Liepājas Svētās Trīsvienības baznīcas tornī. Vecpilsētā atrodas Amatu māja, kas piedāvā latviešu amatnieku darinājumus. Vērts apmeklēt "Latvijas 1. rokkafejnīcu", kur nedēļas nogalē spēlē latviešu mūziķi.

 

Atrašanās vieta
Pakalpojumu iespējas
  • Pieejams smēķētājiem
  • Informācijas punkts
  • Informācijas stendi
  • Gida pakalpojumi
Kontakti
Sociālie tīkli
Valodas, kurās apkalpo
DE    RU    EN    LV