2017. gada balva "Lielais Jēkabs"uzvarētāju iedvesmu stāsti.

20.06.2018 - 19:23
"Lielā Jēkaba" stāsts aizsākās 2014. gadā, lai godinātu labākos tūrisma nozares uzņēmējus. "Lielā Jēkaba" idejas autors ir Kurzemes tūrisma asociācijas valdes priekšsēdētājs Artis Gustovskis.
2017. gada balva "Lielais Jēkabs"uzvarētāju iedvesmu stāsti.
 "Svinīgais pasākums parasti notiek novembra beigās. Pirmā apbalvošana norisinājās Liepājas Latviešu biedrības namā. Katru gadu apbalvošana tiek rīkota citā vietā Kurzemē. Pērn tā norisinājās Talsos, bet šogad būs Kuldīgā. Svinīgās ceremonijas organizētājiem šis pasākums ir liela atbildība, jo tādējādi katrs cenšas parādīt savu īpašo un unikālo.
Šo gadu laikā balvu dizains un forma ir mainījusies, pēdējos gados laureātiem tiek pasniegtas mākslinieka Reiņa Kuncīša darinātās monētas, kas simbolizē hercoga Jēkaba laikus, kas tiek uzskatīti par ziedu laikiem Kurzemē.
Svinīgajā pasākumā tūrisma nozares uzņēmēji tiek apbalvoti vairākās nominācijās, kuru skaits šo gadu laikā bijis mainīgs. 2017. gadā bija septiņas nominācijas - "Dižais daiļdārzs Kurzemē", "Dižais maršruts māmiņām Kurzemē", "Viesmīlīgākais ēdināšanas uzņēmums Kurzemē", "Dižā adrenalīna deva Kurzemē", "Dižā velosipēdistiem draudzīgā naktsmītne Kurzemē", "Dižais eksponāta stāsts Kurzemē" un "Par dižo ieguldījumu Kurzemes tūrisma attīstībā". Pēdējos gados īpaša uzmanība pievērsta tam, lai pretendenti vienā nominācijā būtu pēc iespējas līdzvērtīgāki, jo grūti salīdzināt privāto iniciatīvu ar pašvaldības objektu.
Nominantu izvērtēšanu veic Kurzemes tūrisma asociācijas valdes locekļi, kas darbojas tūrisma informācijas centros Kurzemē - Liepājā, Ventspilī, Saldū, Talsos, Tukumā un Kuldīgā. Pretendentus "Lielā Jēkaba" balvas nominācijām izvirza Kurzemes tūrisma informācijas centri, katrā nominācija - divus. Katrs tūrisma informācijas centrs izlozē vienu nomināciju, kurā izvērtē iesniegtos pretendentus no visas Kurzemes, kopumā divpadsmit. Žūrijas locekļi izbrauc pie pretendentiem klātienē, tiek organizētas arī slepenās vizītes, fotografē un spraigās diskusijās vienojas par balvas saņēmēju" stāsta Kurzemes tūrisma asociācijas izpilddirektore Jana Bergmane.

Dižais eksponāta stāsts Kurzemē

Šajā nominācijā tika sumināts Ventspils novada Vārves pagasta Zūru ciemā esošais Zūru muzejs, kurā glabājas unikāls eksponāts - "cukurgalvas" atliešanas forma no Latvijas pirmās cukurfabrikas, kas savu darbību sāka tālajā 1838. gadā Zūru muižā.
Vārves pagasta kultūras darba organizatore Inga Berga informē, ka tas ir mīts, ka pirmā cukurfabrika Latvijā bijusi Jelgavā. Pirmā bija Zūrās. Tā darbojās līdz 1853. gadam. Cukura ražošanu aizsāka grāfs Lambsdorfs. Grāfs uz Zūrām atvedis kādu augsti mācītu vīru, kurš tur ierīkojis pirmo cukurfabriku Latvijā. No Vāczemes atvestas cukurbiešu sēklas un muižā apmēram 100 pūrvietu platībā sākta cukurbiešu audzēšana. Lai cukuru varētu saražot vairāk, grāfs sēklas devis arī vietējiem zemniekiem un aicinājis tos audzēt cukurbietes. 
No šiem laikiem saglabājusies šobrīd Latvijā vienīgā zināmā "cukurgalva" jeb forma - māla konuss apdarināts ar koku un koka stīpām, lai piepildīto karsto formu varētu paņemt rokās. Šādā "cukurgalvā" senos laikos lēja šķidro cukuru. "Cukurgalvā" šķidro cukuru atdzesēja, tad ņēma ārā un skaldīja gabalos, cik nu smalki vajadzēja.
Cukurfabrika Zūrās pastāvēja 15 gadus. Šogad "cukurgalvai" aprit 180 gadu.
I.Berga stāsta, ka kopš "Lielā Jēkaba" balvas iegūšanas Zūru muzeja popularitāte ir augusi un pastiprināti tiek pievērsta uzmanība tieši "cukurgalvai". Taču Zūru muzejs var lepoties ar daudzām unikālām lietām - grāfa Lambsdorfa tintnīcu, materiāliem par rakstnieku Gunāru Priedi, dažādām radošajām darbnīcām, kā arī ar Zūru divrindu liepu aleju, kas ir Latvijā garākā šāda veida aleja.
Eksponātus Zūru muzejā var apskatīt septiņas dienas nedēļā, iepriekš vienojoties par apmeklējumu pa tālruni 22002942.

Dižā velosipēdistiem draudzīgā naktsmītne Kurzemē

Šo nomināciju saņēma viesu nams "Ventas Rumba", kas atrodas vienā no Latvijas skaistākajām vietām Kuldīgā. Viesu namā apmetušies viesi izbauda skatu uz Eiropā platāko ūdenskritumu - Ventas rumbu un vienu no Eiropas garākajiem ķieģeļu tiltiem.
Viesu nama "Ventas Rumba" pārvaldniece Dace Freimane pauž, ka ilggadējā pieredze ļauj uzminēt ikvienu klienta vajadzību. Pieejams viss nepieciešamais nogurušiem ceļotājiem, it īpaši velosipēdistiem - veļas mašīna salijušu drēbju mazgāšanai un žāvēšanai, iespēja nomazgāt un salabot velosipēdu - ir gan eļļa, gan pumpis, gan atslēgu komplekts, apsargājama velo garāža, duša, karsta pirts, brūču dziedēšana, telšu vietas dārzā ar burvīgiem skatiem visapkārt, 45 guļvietas istabiņās, atpūtas telpa, aprīkota virtuve, kur cept un vārīt, piknika iespējas dārzā - dārza galdi un soli, ugunskura vieta, zupas vārāmais katls un dārza grils.
D.Freimane stāsta, ka lielākoties velotūristi ir no Vācijas un Nīderlandes, sākot no studentiem līdz senioriem. Lielākais viesu pieplūdums ir jūnijā, jūlijā un augustā, kad cilvēki Eiropā izmanto atvaļinājumus. Katru gadu viesu māja tiek aizņemta jau labu laiku iepriekš, tuvojoties pilsētas festivālam "Dzīres Kuldīgā", kā arī pavasarī, kad norisinās Kuldīgas Velofestivāls ar dienas un nakts braucienu. Daudzi viesi šeit atgriežas atkal un atkal, kā arī iesaka šo vietu draugiem un paziņām. "Redzam, kā mūsu viesu bērni izaug, jo viņi brauca šeit vēl mazi būdami un nu jau brauc paši ar savām ģimenēm un draugiem," bilst D.Freimane.
Tūrisma nozarē Freimaņu ģimene darbojas kopš 1992. gada. Viesu māja pieder D.Freimanes tēvam Guntim Freimanim, kurš visu dzīvi bijis aktīvs ceļotājs. Tādēļ, Latvijai atgūstot neatkarību, ierīkota viesu māja. Tā kā īpašums ir liels, tad vietas dzīvošanai šeit ir gan pašiem, gan viesiem. Visus darbus ģimene paveic pašu spēkiem, vien sezonas laikā piesaistot algotu darbinieku.
"Lielā Jēkaba" balvas iegūšana bijis patiess pārsteigums, jo konkurenti bijuši lieli un spēcīgi, bet tik īpašā vietā atrodas tikai viesu nams "Ventas Rumba". Ar plašo piedāvājumu var iepazīties mājaslapā www.ventasrumba.lv.

Dižā adrenalīna deva Kurzemē

Šajā nominācijā laurus plūca Tukuma uzņēmums SIA "X-UNIT", kuras darbībā galvenais akcents likts uz militārajām spēlēm.
"Tas ir mans hobijs un dzīvesveids radīt jaunus produktus, kādi līdz šim vēl nav bijuši. Tādas ir mūsu piedāvātās piedzīvojumu spēles ar militāru novirzienu. Piedāvājam izklaidi un rūdījumu ikvienam, kam piemīt piedzīvojuma gars! Šīs spēles ir lielisks palīgs komandas saliedēšanai, aizraujoša izklaide dažādām ballītēm un sporta spēlēm," stāsta SIA "X-UNIT" jeb tulkojumā no angļu valodas "nezināmā vienība" īpašnieks Armands Kotke.
Rācijas, kartes, kompasi, pārģērbšanās, šifrēšana, prāta uzdevumi militārā stilā, spēka pārbaudījumi, pārkļūšana pāri upēm un gravām ar virves palīdzību, laišanās ar virvi no deviņus stāvus augsta torņa, airēšana ar piepūšamajām laivām, peldēšana hidrotērpos, lēkšana no braucošas motorlaivas, pārbaudījumi tumšos bunkuros, īsti dūmi un gāzmaskas, braukšana bruņu mašīnās - tā ir tikai neliela daļa no plašā piedāvājuma klāsta. Ja klienti vēlas, tiek piesaistīts militārais desanta kuģis, kas tiek iesaistīts spēlē atklātajā jūrā vai līcī. Neizpaliek arī braukšana ar kvadracikliem, šaušana ar arbaletiem, lokiem, kaķenēm, pūšamajām trubiņām un pneimatiskajiem ieročiem. Augstā līmenī tiek piedāvātas spiegu spēles pilsētā un vēl daudzi un dažādi citi piedzīvojumi. A.Kotke uzsver, ka visas šīs aktivitātes maksimāli pietuvinātas realitātei. Turklāt drošībai pēc vajadzības tiek pieaicināts arī medicīnas personāls. Tiek gādāts, lai viss notiktu visaugstākajā līmenī. Lai klientiem saglabātos atmiņas, visas aktivitātes tiek uzfilmētas.
Jautāts, kur radusies šāda ideja, A.Kotke saka, ka tāda veidojusies visa viņa dzīve. Pirmais rūdījums un pieredze gūta, dienot padomju armijā, pēc tam darbs policijā un antiterorisma vienībā. A.Kotke ir sertificēts privātdetektīvs un kinologs, un jau daudzus gadus arī jaunsargu instruktors.
""Lielā Jēkaba" balva sniedza milzīgu gandarījumu par šo četru gadu laikā paveikto. Tā radīja iekšēju prieka sajūtu un neaprakstāmas emocijas. Tas ir ļoti augsts pagodinājums, ņemot vērā to, cik daudz spēcīgu konkurentu pretendēja uz šo balvu. Paldies cilvēkiem, kuri mani izvirzīja un tik atzinīgi novērtējuši mūsu darbu. Pēc balvas saņemšanas sapratu, ka ir jāaug vēl un nav nekā neiespējama, galvenais ir uzdrošināties," saka pozitīvi noskaņotais un enerģiskais uzņēmējs.
"X-UNIT" piedāvājums ir patiesi profesionāls, ļoti daudzveidīgs un kvalitatīvs! Pieteikšanās piedzīvojumam, zvanot pa tālruni 29969613.

Viesmīlīgākais ēdināšanas uzņēmums Kurzemē

Nominācijā "Viesmīlīgākais ēdināšanas uzņēmums Kurzemē" uzvarēja grilbārs un picērija "Ribas", kas atrodas Selgas ielā 15, Ragaciemā, Engures novadā.
Smaržas un emocijas, kas apskauj viesiem ienākot, ir ļoti jaukas un mīļas. Šī ir vieta, kur, ja vien vajadzētu, varētu droši novilkt, sēņojot piemērcētos apavus, ieritināties segā un baudīt mirkli, ko sniedz "Ribu" komanda ar gardo ēdienu un tik ļoti neuzkrītošo, bet vienmēr klātesošo viesmīlību.
"Ribu" īpašnieki ir Jānis Joksts un Gintars Petrovs. Pirms tam ēdināšanas jomā lielākā pieredze gūta Rīgas restorānu biznesā, atverot augstas klases restorānu "Eksports" Andrejostā.
"Gods strādāt ar pozitīvā nozīmē trakiem un dulliem cilvēkiem. Atverot "Ribas" Ragaciemā, visa komanda, spītējot ambicioziem darba piedāvājumiem, atnāca man līdzi uz pilnīgi jaunu un nezināmu vietu, kur radījām to, kas mums pašiem un mūsu klientiem tik ļoti patīk. Iespējams, tā ir mūsu pozitīvā enerģija, ko esam šajā vietā ielikuši un mūsu sirdsdarbs, kas pievelk kā magnēts. Tas attiecas gan uz šīs vietas radīšanu, gan apkalpošanu, gan ēdienu, kuru ceļam galdā. Agrāk šajās telpās atradās pārtikas veiklas, pēc tam ēka daudzus gadus stāvēja tukša. Esam šo ēku pilnībā pārveidojuši, atstājot vien senos logus un jumta segumu," stāsta J.Joksts.
Apmeklētājiem tiek piedāvātas kolosālas picas, kuru receptes izstrādājis puisis, kas ilgus gadus strādājis Portugālē. Gardos burgerus speciāli uz Ragaciemu brauc baudīt cilvēki no tuvienes un tālienes. Otrie ēdieni ir restorānu cienīgas maltītes gan garšas, gan noformējuma ziņā. Par to rūpējas izcilā šefpavāre Katrīna Didenko.
"Strādājam smagi un daudz, bet ar mūsu komandu varam kalnus gāzt! "Ribām" jaunākā māsa būs Kauguros. Strādājam, lai jau šogad atvērtu apmeklētājiem vēl vienu kolosālu vietu. Kauguri ir tikai kārtējais komats mūsu darbībā," nākotnes plānus atklāj J.Joksts.
Uzņēmējs stāsta, ka "Lielā Jēkaba" balva devusi papildu motivāciju darīt to, kas pašiem sagādā baudu un apliecina, ka izvēlētais ceļš ir pareizs. "Lielā Jēkaba" balva izvietota "Ribās" apmeklētājiem redzamā vietā, jo visa komanda par tās iegūšanu no sirds lepojas.
Par piedāvājumu vairāk lasiet sociālajā vietnē - www.facebook.com/griburibu/

Dižais maršruts māmiņām Kurzemē

Nominācijā "Dižais maršruts māmiņām Kurzemē" uzvarēja māmiņu maršruts "No laukiem uz laukiem Kandavas pusē". Maršrutā iekļauta lauku māja "Indāni", Kandavas vecpilsēta un lauku sēta "Kangari".
Lauku mājas "Indāni" saimniece Signe Indāne ir pilsētas meitene, kas vienmēr bijusi sajūsmā par laukiem un dzīvniekiem un lolojusi sapni par savu lauku saimniecību. S.Indāne: "Dzīvojot pilsētā, sapņoju, kad izaugšu liela, man būs savs kaķis, suns un zirgs. Mans sapnis ir piepildījies ar uzviju. 90. gados, kad atguvām Latvijas brīvību, viesojoties vectēva mājās, satikos ar "Indānu" saimnieci un stāstīju viņai par savu sapni, par savu mīlestību pret zirgiem un citiem dzīvniekiem, man toreiz bija 17 gadi. Mūsu domas un sapņi savienojās, un man šī māja tika uzdāvināta.
Dzīvojot laukos, sapratu, ka ar kaut ko ir jānodarbojas, lai varētu nopelnīt iztiku. Toreiz mana meita un dēls vēl bija maziņi un viņi ar tādu sajūsmu skraidīja pakaļ dzīvniekiem, ka iedomājos savu sētu atvērt arī citām ģimenēm ar bērniem. Mūsu ģimene ir kupla, jo man ir arī piecas audžumeitas.
Jau kopš 2000. gada uzņemam pie sevis viesus. Pie mums bērni brauc skatīties un paši līdzdarboties gan apkopjot, gan pabarojot dzīvniekus. Īpaši iecienītas ir tā sauktās vakara kopšanas, kad dzīvnieki no ganībām tiek vesti mājās un pabaroti. Pilsētniekiem tas ir pārsteigums, kā katrs dzīvnieks nāk uz mājām un katrs pats atrod savu "istabiņu" kūtiņā. Mums ir suņi, kaķi, truši, kazas, aitas, govis, zirgi un visi mājputni.
Katrs mazais apmeklētājs pie mums ir ļoti mīļi gaidīts. Padomāts ir par mazajiem podiņiem labierīcībās, man ir rezerves gumijas zābaki no 22. līdz pat 42. izmēram un drēbītes no mūsu bērniem. Ja gadās nosmērēties, tas nekas, bērni tiek apčubināti tā, lai katrs ar prieku un labām atmiņām aizbrauktu no mūsu saimniecības. Mēs mīlam savu Latviju, savu zemi un tās cilvēkus, un rūpējamies par to, lai katrs pie mums justos ļoti īpaši. Katru ģimeni uzņemam individuāli, maksimums divas ģimenes. Pirtiņa pie mums kuras visu gadu. Mazos kazlēnus un jēriņus bērni brauc skatīties arī ziemas mēnešos, bet lielākā rosība ir no aprīļa, maija līdz oktobra vidum. Apmeklējums jāpiesaka pa tālruni 29259272.
"Lielā Jēkaba" balvas iegūšana likās nereāla, bet tas ir piepildījies. Tas ir ļoti patīkams novērtējums. Ir cilvēki, kuri lasa, izzina un ņem vērā, vai saimniecība ir sertificēta un saņēmusi apbalvojumus. "Indāni" šajā ziņā ir lutināti, esam saņēmuši arī "Sējēja" balvu ekotūrisma grupā, "Lauku ceļotāja" ekosertifikātu „Zaļais sertifikāts" un kultūras zīmi „Latviskais mantojums" un citus dižus tencinājumus. Mūsu mājās uzņemtas filmas un šovi. Jaunās ģimenes spēlfilmas "Vectēvs, kas bīstamāks par datoru" vajadzībām uz Kuldīgu vedām "Indānu" zosis, kas ir tik skaistas, gudras un graciozas."
Dodoties no vienas lauku saimniecības uz otru, vērts piestāt Kandavā, kuras promenādē atrodas spēļu laukums, septiņi tiltiņi, kā arī pastaigu celiņi un soliņi.
Savukārt vienā no skaistākajām Latvijas lauku sētām "Kangari" var iepazīt gliemežu dzīvi. Gliemeži tiek audzēti voljēros jau piekto gadu, un to kopsvars varētu būt sasniedzis jau pusi tonnas. Tāpat lauku sētā var samīļot suņus, trusi un vistas, parotaļāties spēļu laukumiņā, apskatīt veco lietu muzejiņu un baudīt veselīgās sukādes, ievārījumus un čatnijus. "Kangari" izslavēti ar vasaras nometnēm "Bērnu māja" 4 līdz 11 gadus veciem bērniem. Visas vasaras garumā bērni izzina apkārtni, peld, dzied, skrien, dodas ekspedīcijās, gatavo ēst, proti, radoši darbojas. "Mums nav akmenī iecirsta plāna, kurš par katru cenu būtu jāīsteno. Iespēju un variantu ir milzum daudz, tos īstenojam atkarībā no tā, ko un cik bērni var," pauž saimniece Antra Gaisa. Viesošanās lauku sētā jāpiesaka pa tālruni 29416000.

Dižais daiļdārzs Kurzemē

Nominācijā "Dižais daiļdārzs Kurzemē" uzvarēja skaistais kolekcijas dārzs "Rozītes", kas atrodas Tukuma novada Sēmes pagastā un ir Dailas un Bruno Trubiņu lolojums.  

Daila Trubiņa: ""Lielā Jēkaba" balva bija necerēta, bet tas ir patiesi liels novērtējums mūsu darbam. Esam par to ļoti priecīgi, jo tādējādi tiek veicināta mūsu atpazīstamība. Par sevi sakām, ka trakajiem pieder pasaule.
Dārzu sākām veidot 2008. gadā, ar brikšņiem aizaugušā un kā vēlāk izrādījās purvainā vietā. Iegādājoties šo zemes gabalu, tam nepievērsām uzmanību, jo vieta tik ļoti uzrunāja, ka sapratām, tā ir mūsu. Ja parasti pirmā tiek uzcelta māja un tad veidots dārzs, tad mums viss ir otrādi. Esam izveidojuši daiļdārzu un ceram, ka ar laiku šeit uzcelsim arī māju, pagaidām mājvieta mums ir Tukumā.
Sākām dārzu veidot no rožu kolekcijām, jo paši jau 35 gadus audzējam rožu stādus. Daiļdārzā iestādīti ap 4000 rožu stādu no 500 rožu šķirnēm, ap 1000 skujkoku un košumkrūmu, ap 40 hortenziju šķirņu, dažādas ziemciešu kolekcijas un vasaras puķes. Kolekcijas katru gadu tiek papildinātas ar jaunumiem, kas atrodami  Latvijas un Eiropas stādu audzētavās.
Rožu šķirnes ir  stādītas grupās, kas veido lielus ziedu laukumus un rakstus. No daudziem simtiem pasaulē piedāvātajām rožu šķirnēm, savā dārzā cenšamies atlasīt veselīgākās, skaistākās, kā arī piemērotākās Latvijas klimatiskajiem apstākļiem. Dārza kolekcija tiek pakāpeniski mainīta uz izturīgākām rožu šķirnēm, kas neslimo ar lapu brūnplankumainību. No Latvijā selekcionētajām rozēm ļoti izturīgas ir Dzidras Riekstas parka rozes. Ziemā visas rozes nevaram sasegt, tādēļ ļoti labi rozes no izsalšanas pasargā, ja pie stāda pierauš šķeldu. Rozei jābūt arī pareizi iestādītai - potējuma vietai jābūt zem zemes.
Ļoti daudz mācāmies no savām kļūdām, jo mums nav daiļdārznieka izglītība. Vīrs ir izbijis jūrnieks, bet es esmu daudzus gadus bijusi audzinātāja bērnu namā. Sākumā grūti bija saprast to lielo plašumu (dārzs ir 2,8 ha liels), lai pareizi sastādītu visus augus un veidotu skaistu dārza kompozīciju. Tas viss nācis ar pieredzi, smagi strādājot. Daudz šķirņu nebija piemērotas mūsu klimatiskajiem laika apstākļiem, kā arī tam, ka dārzs atrodas purvainā vietā, tādēļ daudz augu nācies šo gadu laikā mainīt. Veidojot dārzu, jāņem vērā gan augu krāsa, gan ziedēšanas laiks, gan to augstums. Tas ir bezgalīgs process. Lai zemi nosusinātu, esam izveidojuši trīs skaistus dīķus, katru ar savu pievilcību. Līdz ar šīs vietas tapšanu, vīram radusies aizraušanās ar skujkokiem un lapkokiem. Pie mums sastopami arī retumi. Tā kā mums šī vieta un dārzs tik ļoti patīk, tad nolēmām, ka aicināsim arī citus cilvēkus šeit braukt skatīties un baudīt. Apmeklētājiem dārzs atvērts no 2012. gada. Grūti izcelt vismīļāko rožu šķirni, bet man ļoti patīk angļu rozes - pildītas un smaržīgas. Jaunums šobrīd ir franču rozes. Ar rožkopību nodarbojamies jau trešajā paaudzē. Mūsu vecaistēvs Pauls Salmiņš bija Struteles muižas barona Felika Franka dārznieks. Struteles muižā ir dzimis Krišjānis Barons, kurš pazīstams kā Dainu tēvs. Mums mīlestība pret augiem nākusi ar gadiem, tas nebija tāds viens klikšķis, kad izlēmām un sākām. Lielākie mūsu palīgi ir meita un dēls, un pieci mazbērni, sezonā palīgā pieaicinām arī kaimiņus.
Apmeklēt mūsu dārzu aicinām no maija vidus līdz oktobra sākumam. Vasarā, kad ir rožu  ziedēšanas laiks, strādājam katru dienu. Dārza apmeklējums jāpiesaka pa tālruni 26469604.
Pie mums var iegādāties pašu audzētas, kvalitatīvas, mūsu apstākļos pārbaudītas rožu šķirnes. Ar rožu šķirnēm var iepazīties mūsu mājaslapā www.dailasrozes.lv.
Mūsu devīze: "Roze - ziedu karaliene. Kur zied rozes, tur mīt eņģeļi! Lai katrā dārzā būtu pa eņģelim!""

Par dižo ieguldījumu Kurzemes tūrisma attīstībā

"Lielā Jēkaba" balvu par dižo ieguldījumu Kurzemes tūrisma attīstībā saņēma mūziķis Igo. Viņa neatlaidības un ilggadējās iniciatīvas rezultātā Jūrkalnē radīta unikāla vieta kopā sanākšanai - plašs dabas un atpūtas parks.
Iebraucot Jūrkalnē, jau no ceļa ir saskatāmas divpadsmit metru augstās skulptūras, kas iezīmē četru vēju virzienus, kā arī informatīvās zīmes ciematā norāda dabas un atpūtas parka virzienā, lai ikvienam šo vietu būtu viegli sasniegt.
Igo un Jūrkalnes stāsts aizsākās pirms piecpadsmit gadiem, kad mūziķis un mākslinieks sadarbībā ar Jūrkalnes pagasta padomi un iedzīvotājiem organizēja pirmo Jūrkalnes tūrisma sezonas atklāšanas pasākumu un talku, kas izvērtās vienlīdz par svētkiem. Mākslinieks atceras, ja pirmajos gados talkai izdevies sapulcināt vien padsmit cilvēku, saprotot, cik šāds pasākums var būt aizraujošs un interesants, ka tā tiek radītas un aiz sevis atstātas paliekošas vērtības, jau nākamajos gados talkas pulcējušas simtiem cilvēku. Igo ir iedvesmojis jūrkalniekus un Jūrkalnes viesus radīt vietu kopā sanākšanai!
Vieta, kas reiz bija aizaugusi pļava, ir pārvērtusies līdz nepazīšanai. Izveidotajā dabas un kultūras parkā, kas ir 3 ha liels, katra zona ir piemērota kādai konkrētai svinēšanai. Ir radīta Ugunspļava, Vēja sēta, Zaļais ugunskrūms, Baznīcas ābeļdārzs, lapenes, sacensību "Zelta mopēds" atceres vieta, Saules pulkstenis, Dabas takas mežā, laivu skulptūras un liepu aleja pie suitu tikšanās vietas. Taču tā ir tikai daļa no objektiem, kas tapuši šo gadu laikā.
Jūrkalnes dabas un atpūtas parkā tiek svinēti vieni no plašākajiem vasaras saulgriežiem Latvijā, kā arī Zāļu diena un Ābolu balle. Notiek dažādi koncerti un zaļumballes, bet jūlija mēneša pirmajās 10 dienās notiek starptautisks Jūrkalnes mākslinieku plenērs.
Igo: ""Lielā Jēkaba" balva man bija pārsteigums. Tā ir ļoti skaista un ir novietota manā darba istabā pie sienas. Mūžam nevarēju iedomāties, ka mans darbs tiktu šādā veidā atalgots. Tas ir ārkārtīgi vērtīgs sabiedrības atzinums, jo manas pūles ir pamanītas un novērtētas tieši Kurzemē, zinot, cik, mēs kurzemnieki, esam asi un katrs pats par sevi. Protams, šo gadu laikā bijušas arī vilšanās un samulsuma brīži, bet, izvērtējot jau padarīto, neļāvu šīm bažām, ka kaut kas ir nepareizi, ka vajadzētu apstāties, iezagties.
""Mērķis pilnībā vēl nav sasniegts. Materiālajā ziņā visvairāk ieguldījumu prasošais objekts vairs nav tikai manā galvā, bet ir uz papīra un iziet pēdējās saskaņošanas. Jūrkalnes dabas un atpūtas parka Vēja sētas pašā centrā taps Vējturu nams. Šis objekts būs interesants un pievilcīgs gan svētkos, gan ikdienā ar savu neparasto izskatu un iespējām. Zem 500 kvadrātmetru plašā jumta apmeklētāji varēs patverties no vēja, saules un lietus. Terase un kāpnes uz to ..., visu nevaru atklāt, bet vienu gan varu teikt, ka tas pavērs iespējas dažādu sarīkojumu organizēšanai, kā arī tādējādi tūrisma sezonu Jūrkalnē varēsim pagarināsim par vienu, diviem mēnešiem," nākotnes ieceres atklāj mākslinieks.
Igo iedvesmotā Jūrkalne, nu iedvesmo mūs!