“Pa Rozentāla pēdām Saldū”

Atraktīvi veidotā pastaigu taka interesentus izved pa mākslinieka gleznošanas vietām Saldus pilsētā un apkaimē. Jums būs iespēja aplūkot vietas, kuras attēlotas gleznās, un iepazīt Saldu no cita skatu punkta!
Mākslinieks Janis Rozentāls (1866. - 1916.) ir viens no ievērojamākajiem Saldus novadniekiem. Dzimis un bērnību aizvadījis Saldus pagasta „Bebru" mājās, bet vēlāk mācījies, dzīvojis un darbojies arī Saldū. Viņa agrīnajos darbos iemūžināti tā laika Saldus ļaudis un ainavas.

  Aicinām izstaigāt J. Rozentāla iecienītās takas, aplūkot vietas, kuras attēlotas gleznās, un iepazīt Saldu no cita skatu punkta! Maršruts vijas lejup pa Striķu ielu, caur veco tirgus laukumu, tālāk gar gleznainajiem Cieceres upes krastiem līdz skatu laukumam Biļļu kalnā, cauri Kalnsētas parkam līdz Cieceres dzirnavu dīķim. Četrās no J. Rozentāla iecienītajām gleznošanas vietām ir uzstādīti lielformāta informatīvie stendi. Uz katra stenda ir izvietotas J. Rozentāla gleznu fotoreprodukcijas un informācija par konkrēto gleznu, tās tapšanas vietu un nozīmi mākslinieka daiļradē.
1.    J. Rozentāla darbnīca "Sapņu tornis". Mākslinieka projektētās darbnīcas būvdarbi uzsākti 19. gs. beigās. Gleznā „Saldus dārzā" iemūžināta ābeļu stādīšana dārzā aiz darbnīcas. Šobrīd ēka ietilpst J. Rozentāla Saldus vēstures un mākslas muzeja kompleksā, kas atrodas Striķu ielā 22.  
2.   
Heinriha Krauzes privātskolā, kas atradusies Striķu ielā, mazliet uz augšu iepretim muzejam, mākslinieks J. Rozentāls ieguva pirmo izglītību. Līdz mūsdienām skolas ēka nav saglabājusies.
3. J. Rozentāla drauga Ringaita - Vēja grāmatu tirgotava kādreiz atradusies ēkā Striķu ielā 14. Māksliniekam dzīvojot Saldū, šajā veikalā pārdošanai tika izstādītas viņa gleznas.
4. J. Rozentāla drauga daktera Ziemeļa nams, kur mākslinieks nakšņojis studiju laikā, atgriežoties Saldū no Pēterburgas, reiz atradies pretim Striķu ielai 14. Šeit tapušas skices vairākām gleznām, tai skaitā "Ieva" un "Jaunība".
5. Saldus pareizticīgo baznīcas draudzes skola tolaik atradās Dzirnavu ielā, tagadējā Rīgas ielā. Šeit, kur par skolotājiem strādāja J. Rozentāla draugi Lidija un Davids Upenieki, gleznoti arī abu portreti.
6. Anševicu namā
, kur J. Rozentāls dzīvoja 1894. gada vasarā, gleznots diplomdarbs "Pēc dievkalpojuma" (No baznīcas). Nams atradies auto stāvvietas vietā Rīgas ielā.
7. Saldus Sadraudzīgās biedrības namā
Lielajā ielā 3b J. Rozentāls, būdams biedrības biedrs, piedalījies teātra izrāžu un koncertu organizēšanā, gleznojis dekorācijas un metu skatuves priekškaram.
8. Saldus vēsturiskajā tirgus laukumā, kas tagad ir O. Kalpaka laukums, tapušas skices, personāžu meti, fotogrāfijas gleznām. Skats uz Sv. Jāņa evaņģēliski luteriskās draudzes baznīcu attēlots diplomdarbā „Pēc dievkalpojuma" un gleznā „No kapsētas", bet tirgus skati parādās darbos „Tirgus" un „Ormanis".
9. Cieceres upes krastos gleznotas „Veļas mazgātājas".
10. Brocēnu pagasta skolas nams
Jelgavas ielā, kurā par skolotāju strādāja un dzīvoja J. Rozentāla draugs  J. Štamers.  Šeit, iemūžinot gleznās drauga ģimeni, tapuši vairāki darbi, tai skaitā glezna „Uz lieveņa".
11. No Skatu laukuma Biļļu kalnā paveras burvīga Saldus pilsētas ainava. Šis skats savulaik iedvesmojis mākslinieku radīt gleznu „Miests Kurzemē".
12. Saldus pilskalnā
, kas atrodas Saldus ezera krastā, tapušas skices un gleznas „Ganu meitas dziesma" un „Gavilējošie bērni".
13. J. Rozentāla akmens - mākslinieka iemīļota atpūtas vieta pastaigas reizēs gar Cieceres upes krastiem. Šajā upes lokā gleznoti vairāki darba „Pie strauta" varianti.
14. Tiltiņš pār Cieceres upi
pirms ieejas Kalnsētas parkā un tā tuvumā kādreiz augošie vecie, kuplie vītoli iedvesmojuši darbu "Studija. Vītoli".
15. Kalnsētas parka stāvie krasti ar lielajiem kokiem
attēloti darbu sērijā ar fauniem, tai skaitā gleznā „Parka ainava ar fauniem".
16. Cieceres dzirnavu dīķis
atrodas otrpus Kalnsētas parkam. Skaistā ainava bijusi viena no iemīļotajām Rozentāla gleznošanas vietām. Tā kā dīķi visos laikos iemīļojuši gulbji, šajā vietā mākslinieks iedvesmojies, radot skices gleznai "Gulbju jaunavas".